Şanlıurfa Psikoteknik Değerlendirme Merkezi

Şanlıurfa Psikoteknik Değerlendirme Merkezi

Şanlıurfa Psikoteknik, Psikoteknik alanında ihtiyaç duyulan mesleki yeterlilik belgelerinin testlerini gerçekleştiren ve psikoteknik raporlarını hazırlayan, eğitim ve test merkezi olarak hizmet vermektedir.

Yetkili : Mustafa KOŞAN
Sektör : Eğitim Kurumları
Adres : Şanlıurfa / Merkez
Atatürk Mh. Şehit Nusret Cd. H.Kübra Apt. No:25/4 (Şehitlik Çamlık Düğün Salonu Karşısı) / Haliliye

İLETİŞİM

0 (541) 462 37 36
0 (541) 462 37 36

HAKKINDA

 Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi nedir?
 
Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında taşıt kullanacak olan kişilerden istenen belge, psikoteknik belgesidir. Adınıza OLUMLU olarak tescil edildilen Psikoteknik Raporları Psikoteknik Belgesi olarak adlandırılır.

Genel tanımı ile psikoteknik raporu, Sağlık Bakanlığının denetimindeki kurumlar tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu, psikolog eşliğinde 1 saat süren test sonucunda verilen rapordur. Resmi Kurum Onayı sonucu Psikoteknik belgesi olarak adlandırılır. Yani Olumlu bir psikoteknik raporunuzun onaylandığını gösteren belge Psikoteknik Belgesidir. E devlet sistemine işlendikten sonra E-devlet Kapısından sorgulanabilir.

Psikoteknik Nedir Ne Anlama Gelir.
Psikoteknik Özel Cihazlar Kullanarak Kişinin Zihinsel ve Psikomotor Yetenek Düzeylerinin Ölçülmesini Kapsar.
Psikoteknik değerlendirme, sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; bu yetenek alanlarında tanımlanan bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülmesidir.

Psikoteknik öncelikle ülkelere özgü sağlıklı ortalama değerlerin belirlenmesini amaçlar. Kuşkuya yer bırakmayacak geniş ölçekte, denekler üzerinde yapılan testlerden sonra ortalama değerler uzmanlar tarafından belirlenir. Ortalama değerlerin altında kalan kişiler testi geçememiş olur.

Kimlerin Psikoteknik Testinden Geçmesi gerekir.
Psikoteknik belgesi alması gerekenlerin kapsamı için ilgili Karayolu Taşıma yönetmeliğine bakmak gerekiyor.

Karayolu Taşıma yönetmeliği kapsamında çalıştırılan veya çalıştırılacak olan şoförlerden psikoteknik belgesi istenir. Bu çok geniş bir tanım olduğu için hemen hemen tüm ticari taşıt kullananlar Psikoteknik belgesi almak zorundadır. Raporun resmi kurumlar tarafından tescili sonucu oluşturulan belge, Psikoteknik Belgesi olarak adlandırılır.

Karayolu Trafik Kanunu kapsamında ehliyet iadelerine dönük işlemlede, fiziksel ve zihinsel durumumuzun karayollarında sürücülük için yeterli olduğu tespiti için Psikoteknik belgesi istenebilir.

Ruhsal ve bedensel koordinasyonun, karayollarında gelişecek durumlara yeterli düzeyde kavrama ve tepki verebilme kabiliyetlerinin, stres altında doğru karar alabilme özelliklerinin gelişmiş psikoteknik cihazları ile ölçülüp standartlar içinde olup olmadığı tespit edilir.

Fiziksel ve zihinsel durumumuzun karayollarında sürücülük için yeterli olduğu tespit edilirse olumlu bir psikoteknik değerlendirme raporuna sahip olabiliriz.

 

ETİKETLER

sanliurfa psikoteknik degerlendirme merkezi pisikoteknik sanliurfa piskoteknik urfa pisikoteknik